Zpět

Energetická nebezpečnost

Energie všeho druhu a především potom jejich cena a dostupnost je přesně to, co dnes trápí a ohrožuje většinu obyvatel této země a vlastně celé Evropy, snad jen s výjimkou těch příslovečných "horních deseti tisíc". Protože ti na tom v konečném efektu vydělají. Jak je to možné?

V minulosti se děly mnohé masové akce. Lidé na to slyšeli, protože za komunistů byla devastace životního prostředí v naší zemi prostřednictvím energetiky a průmyslu naprosto zjevná a obecně státem tolerovaná. A kdo by nechtěl žít v čistém a zdravém prostředí.
První takovou akcí byl přechod na elektrické přímotopy. Lidi, lidi, netopte uhlím, dávejte si přímotopy, je to levné, pohodlné, ekologické, proudu máme dost za pár korun, právě jsme dostavěli Temelín.... A mnoho lidí na přímotopy skutečně přešlo. Nadšení vydrželo pár roků, potom elektřina zdražila natolik, že to pro běžného občana nebylo únosné.
Potom přišla další akce. Lidi, lidi, netopte uhlím, vykašlete se na drahou elektriku, přejděte na plynové kotle, máme nově postavený plynovod z Ruska, plynu jsou všude tři prdele za dvě kačky kubík, na kotel dostanete dotaci, bude to levné, pohodlné, automatické a hlavně ekologické, v zimě tady místo kouřového smradu bude čisto a voňavo. Ano, většina lidí na to slyšela a plynový kotel se stal standardem. Tajtrlíkovat kolem uhelného kotle není žádný med, popel, popílkový prach, saze, dehet, pravidelné zatápění, přikládání, čištění, to vše se stalo minulostí. Akorát potom - uteklo pár let a plyn už nebyl za dvě kačky, ale za dvacet. A to ani nepřipomínám děs, co se kolem plynu děje dnes, kolikanásobně zdražil za poslední rok, jaká je perspektiva jeho budoucí dostupnosti a že je to taky vlastně fosilní palivo s emisemi CO2 oteplující planetu, což nám ekofanatici neopomenou pravidelně omlátit o hlavu a okořenit emisními povolenkami.
Nyní přichází další fáze - plošný zákaz starých kotlů. V podstatě máte dvě možnosti - hypermoderní kotel na uhlí, nebo pelety, nebo tepelné čerpadlo. Uhlí je v tuto chvíli v podstatě na ekologickém indexu. Že prý popílek, neboli polétavý prach a benzopyren a z toho všeho rakovina. No nějak se mi to logicky nezdá, protože.... Protože za komunistů se tady topilo uhlím často pochybné kvality všude - nejen obecně v domácnostech, ale i všech kotelnách, výtopnách, elektrárnách, do sedmdesátých let jezdily parní lokomitivy.... Ano, na každý hektar statisticky připadlo ročně několik metráků popílku obsahujícího kvanta síry, lesy na horách chcípaly, lidi občas taky, ale na astma. Rakovina? Když někdo tenkrát dostal rakovinu, tak o tom mluvilo celé město ještě půl roku. Dnes je rakovina rozšířená jako taková trochu méně častá horší chřipka. Můžeme se zamýšlet nad tím, co tenkrát nebylo a dnes je toho všude plno. Bezolovnatý benzín, masové rozšíření naftových aut, mobilní telefony, plastové obaly na téměř všech potravinách, petflašky... Ale uhlí bych za tím nehledal. To se proti stavu před nějakými čtyřiceti lety už dnes používá minimálně. Elektrárny a další provozy kde se používá jsou odsířené, odpopílkované.
V domácích podmínkách to znamená, že klasický, jednoduchý a spolehlivý starý kotel necháte vyměnit za nový, drahý a prošpikovaný moderní elektronikou a řídicím systémem. Nojo, jenže.... Přijde topenář, řekne že vaše staré radiátory jsou pro tuhle modernu nepoužitelné, trubky jakbysmet, všechno vyřezat, vyměnit, namontovat nové, jinak to nepůjde. Potom se dozvíte že ten komín je taky na pikaču, a vy zjistíte že v tom jste za čtvrt mega. A pořád budete mít uhelný kotel, akorát že to uhlí je dnes drahé jako pes a kdo ví, jestli se tady za deset let bude ještě nějaké těžit. Případně kolik bude stát kvůli ekologickým poplatkům. A vy na tom budete jako kdysi s plynem nebo přímotopy - narvete těžké prachy do neperspektivního systému s problematickou budoucností.
A co takhle pelety? No, dalo by se o tom uvažovat, kdyby... Kdyby v prodejnách paliv byla běžně k dostání kromě uhlí i hromada dřevěných pelet za podobnou cenu. Další problém je opět otázka dlouhodobé dostupnosti - zatím je relativní dostatek dřeva převážně z nynější kůrovcové kalamity, ale ten nebude trvat věčně a v horizontu několika let se dá čekat spíš krutý nedostatek. Ekologičnost je také problematická. Dřevo se při výrobě musí nejdřív nadrtit na správnou frakci a poté zase za vysokého tlaku slisovat do pelet. To je ale velmi energeticky náročné.

Vše co je spojeno se spalováním čehokoliv je dnes navíc problematické a do budoucna neperspektivní kvůli "boji" s CO2. Ten zákonitě vzniká i při sebečistším spalování. A tak co? Tak tepelné čerpadlo. Účinnost je prý o hodně lepší než u klasických akumulačních kamen nebo přímotopů, alespoň dokud není velký mráz. Cena za tento systém ale není zrovna lidová.
Druhým problémem je závislost na elektřině, která vás ovšem čeká u kteréhokoli předchozího vytápění. Bez řídicího systému a oběhového čerpadla se to dnes prostě neobejde, i kdyby to bylo na uhlí. Letmo si vzpomínám na sněhovou kalamitu asi deset let zpětně, kdy došlo kvůli spadlým stromům a popadaným drátům k rozsáhlým výpadkům elektřiny a někde to trvalo až týden, než se vše dalo do pořádku. Když se energetici po tom týdnu konečně dohrabali do nějakého zapadlého horského údolí s pár chalupami, přivítal je majitel - rekreant z Prahy, slovy: no to je dost, kde se flákáte, já mám všude přímotopy a tejden už tady mrznu! A normálního člověka obratem napadne - tak on má chalupu v nějaké horské díře, kde lišky dávají dobrou noc, narve si všude přímotopy, a nedá si tam aspoň do zálohy krbovky a pár kubíků dřeva? Idiot....

Proto je nutné se zamyslet nad smyslem a směřováním celého toho dosavadního ekologického šílenství. Zda je důvodem skutečně zdravé a čisté životní prostředí, snižování emisí CO2 a záchrana planety před globálním oteplováním, nebo je to jen zástěrka pro blbečky a smyslem je něco úplně jiného.
Co?
Prachy.
Vehnat co největší množství obyvatelstva do naprosté závislosti na nějakém průmyslově vyráběném zdroji energie. Prostě a jednoduše - jinak než elektřinou si možná do budoucna nezatopíte. Jakýkoli jiný systém bude prohlášen jako ekologický zločin, potíraný a přísně zakázaný. A teď si vezměte, kolik lidí tady dnes nadskakuje metr vysoko nad pěti procenty Babišovy řepky v naftě a lihu v benzínu. Jenže tam máte určité alternativy - alespoň zatím si můžete koupit prémiové palivo bez řepky, nebo použít hromadnou dopravu a tím se tvářit jako že nic, nebo taky nemusíte jet nikam. Ale teplo v bytě je jedna z absolutně základních životních potřeb. A teď budete plně závislí na někom, kdo vám tuhle základní životní potřebu dodá. A za kolik. Bez možnosti si ji opatřit nějakým alternativním způsobem. To už zažívají majitelé panelákových bytů a obyvatelé velkých měst. A co mají dělat ti, kteří na "dodavatelské" teplo v bytě prostě nebudou mít? Chcípnout zimou?

Státní orgány, ekologové a zelení mimozemšťané i novodobí "teplobaroni" si musí uvědomit, že čím větší závislost obyvatelstva na jejich produktu vytvoří, tím větší zodpovědnost také nesou. Pokud ve vidině enormních zisků našponují ceny svých monopolních produktů na nesmyslnou úroveň, přivedou celou společnost do katastrofy. A to nemluvím o stavu, který se názorně ukazuje dnes okolo plynu. Cena se zvýšila tak, že "normální" obyvatel si už topení plynem asi vůbec nebude moci dovolit. Prostě na něj ze svých "normálních" příjmů nedosáhne. A druhá věc je vůbec samotná dostupnost plynu. Klidně se může stát, že příští rok v únoru prostě plyn dojde a nazdar.

Né, bude to f pohodě. Vona to vyřešila Evropská komise, řikali to předevčírem f televizi ve zprávách, dyť ta komise prej nařídila že mají na zimu naplnit zásobníky plynu a basta.

Ano, tím se naplno ukázala smysluplnost činnosti evropskounijních orgánů. Hrozí nedostatek plynu? Prostě nařídí naplnit plynové zásobníky na maximum a problém je vyřešen. Co tam máme dál?

Už víme, co tam máme dál. Registraci slepic.
Menší vsuvka - nad současnou činností Evropské Komise zůstává rozum stát a nechápu, jak někdo může být tak neuvěřitelně debilní. Ano, v době kdy elektřina zdražila čtyřnásobněosminásobně (?), plyn sedminásobně a hrozí problémy s jeho dostupností - v podstatě je Evropa energeticky v největším průseru od zimy 1944/45, tak naše Evropská Komise řeší registraci slepic v domácích chovech.....
Doufám, že do tohoto registru drůbeže bude zapsána paní předsedkyně EK na čestné první místo.


Tak nějak nikdo v EK neřeší další zásadní otázky, jako kde ten plyn koupíme, jak a čím ho sem dopravíme a kolik celá ta sranda bude stát. To jsou přece už jen nepodstatné technikálie, které si mají vyřešit podřízené státy a instituce. A jestli nějaký zásadní problém s dostupností plynu vznikne, evropské orgány si umejou ruce ve stylu - my jsme rozhodli správně a včas, za vše můžou neschopní a hloupí pod námi co nezařídili co jsme nařídili. A basta fidli.
Jo a když tohle nepomůže, tak prostě nařídíme snížit v celé Evropě spotřebu plynu o patnáct procent. To aby nikdo neřekl, že nic neděláme.

S elektřinou ještě taky možná zažijeme fůru srandy. Obnovitelné zdroje energie se zpravidla vyznačují tím, že vítr fouká někdy a slunce svítí - no, v zimě, kdy je té energie na topení potřeba nejvíc, tak toho moc nenasvítí. A solární panel, to je prostě jen zařízení na přeměnu energie, žádné perpetuum mobile. Dodá jen tolik energie, kolik ho ze sluníčka přijde. A když ta energie nepřijde, vyrobí ho..o. Jak tady vypadají pošmourné zimní dny a kolik energie dá takový solární panel v porovnání se slunečným a dlouhým letním dnem ví moc dobře každý, kdo s tím má praktickou zkušenost. Proto energetičtí skeptici překládají zkratku Obnovitelné Zdroje Energie - OZE jako Občasné Zdroje Energie.

Možná to vidím moc zjednodušeně, v posledních dnech si i ti největší bruselští dutohlavci, jako třeba jistý eurosoudruh Timmermans, začínají uvědomovat, že je zle. Že platit současné ceny plynu a elektřiny prostě nezanedbatelná část obyvatelstva nezvládne. Tedy pokud nějaký plyn a elektřina vůbec budou dostupné. A že můžou čekat "veselé" vánoce a "šťastný" Nový rok. A že to nejspíš bude největší průser v historii Eurosojuzu, jaký zatím kdy nastal. A že jim za tuhle politiku může obyvatelstvo přijít dojatě poděkovat. A že to může znamenat zásadní posun volebních preferencí v budoucnu. A že to žádné tlachání a vymýšlení dalších směrnic či nařízení v Bruseli asi nezachrání.

Naše domácí fialová slibotechna a úřad pro chlácholení veřejnosti si zatím neuvědomuje a neřeší nic. Ale přijde podzim, a sliby možná potěší, ale nezahřejí.

No nic, konec tlachání. Pro Brusel i pro mě. Řešení je prozatím jediné - sekyrka, dřevo, krbovky. Ty nepotřebují ani plyn, ani elektřinu. Protože letošní zima se určitě zeptá. A hodně důrazně.

Září 2022

Udělal jsem si takovou menší rekapitulaci spotřeby elektřiny v posledních letech. Používám (dosud) k vytápění akumulačky, přitápím krbovkami a je možné i použít ústřední topení s klasickým kotlem, kterým v posledních letech přitápím jen minimálně, vlastně téměř vůbec ne. Dříve jsem měl roční spotřebu elektřiny okolo 5 MWh, při absenci přitápění kotlem ústředního topení až 7MWh. Za elektřinu jsem platil v sazbě D25d ročně necelých 25000 Kč, v poslední době ke 30000Kč.

To je minulostí. Za letošní rok předpokládám nárůst na asi dvojnásobek, a to je zhruba maximum možného, co jsem schopen a ochoten za topení elektřinou zaplatit. Ceny silové elektřiny dál stoupají do neuvěřitelných a neúnosných výšin. Zatímco do konce roku 2021 byla cena v nízkém tarifu necelé 3 Kč za kWh, dnes ceny za silovou elektřinu na energetické burze stoupají před deset, dvanáct, patnáct, v poslední době až na neuvěřitelných sedmnáct korun za kWh! To znamená, že pokud se tyto ceny udrží, elektřina i v nejlevnějším nočním tarifu (určitě nebude prodávaná pod cenou), i kdyby se další poplatky nezměnily, by potom nutně musela stát k dvaceti korunám za kWh. Při nezměněném odběru by se cena za takové topení musela vyšplhat hodně před 100 000Kč, možná až ke 150 000Kč ročně. To jsou jednoduché kupecké počty. To je ovšem cena naprosto nepřijatelná a neúnosná, a tomu bude odpovídat i další postup - topit elektřinou prostě dál nelze.

A co se to vlastně děje? Všechno se svádí na Putina. Tedy, objektivně, ne že by v tom neměl velký podíl, ale ještě větší vinu na tom nese naše - vlastně spíš unijní greendealová ideologická zabedněnost. Sešly se dva základní faktory - v Německu se díky ekologickému fašismu hromadně zavírají uhelné a jaderné elektrárny. V dalších ekofašistických zemích, jako třeba v Rakousku, se dávno zavřely a elektřinu z jaderných elektráren kupují od nás. Všichni ekofanatici žijí v naivní představě, že všude postavíme solární panely (nakoupené v Číně, vlastní výrobu se už Eurosojuzu podařilo úspěšně zlikvidovat) a k tomu nějaké ty větrníky, a bude všem fajn. Po přechodnou dobu, než se to všechno pořeší, pojedeme přes plynové elektrárny. Do budoucna je nutné počítat s dalším nárůstem odběru elektřiny, protože přece chceme zakázat spalovací motory a nahradit je elektromobily, s naivní technicky nepodloženou ideologickou vírou, že tedy postavíme nějaké ty solární panely navíc a fertig. Takovou debilitu by ani komunisti nedokázali naplánovat pro XV. pětiletku. Tím se na trhu uměle vyvolal nedostatek elektřiny, který má zákonitě za následek nárůst ceny. Do toho ještě říznul Putin a především německé plány na náhradu uhlí a uranu ruským plynem se ukázaly jako poslední rána z milosti. V tuto chvíli se neděje nic jiného, než že se trh s elektřinou zcela zhroutil, ceny vystřelily raketově nahoru a Evropská Unie stojí těsně před energetickou propastí, před krachem, před smrtí. V tuto dobu už nejde jen o domácnosti, které to určitě nepořeší jen spoléháním na vládní tarif, svetry a topení "na devatenáct". Jde především o průmysl a výrobní podniky, které drží nad vodou celou ekonomiku. Pokud kvůli drahým energiím padnou, čeká nás skutečná krize, proti které bylo dění v roce 2009 jen takovou srandovní demoverzí. Celé to začíná připomínat tu známou pohádku o koze, kterou odnaučovali žrát, a když už se to skoro podařilo, tak ta potvora chcípla.

Úvahy o zhroucení a rozpadu společnosti se objevují už téměř deset let. Zatímco v začátcích to byly spíš nejasné, někdy až fantasmagorické úvahy o nejrůznějších scénářích, vyvolávající u racionálně uvažujících lidí pobavený úsměv, dnes bohužel začínají dostávat zcela jasnou, konkrétní a doslova hmatatelnou podobu. Evropě bohužel vládnou představitelé, kteří jsou nezodpovědní a nedokážou si připustit, že jejich konání může vyvolat katastrofální následky. Plány na zákaz spalovacích motorů v roce 2035, stejně jako další plány na emisní limity spojené s naplánovanými kroky na dekády dopředu jsou nepodložené ideologické kecy které skončí podobně jako socialistické usnesení o zavedení komunistické společnosti v Československé socialistické republice v roce 1960. Osobně si myslím, že v době která je v těchto eurosocialistických usneseních zmíněna, už žádná Evropská Unie ve stávající podobě nebude existovat a většina obyvatel bude mít nejspíš úplně jiné starosti. Otázka je, co přijde potom....

Zpět